Kreativnost je šansa mladih
Kreativnost je šansa mladih
Skupština Vojvodine bila je mjesto susreta bezgranične kreativnosti: vrhovni organ pokrajine bio je domaćinom četvrtog “Festivala pameti”, projekta koji se odvija pod pokroviteljstvom Vlade AP Vojvodine, u organizaciji Tajništva za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice
Nikola Perušić (Cultura) Organizatori su ponosni što im je uspjelo okupiti predstavnike osam država (Srbija, Hrvatska, Mađarska, Rumunjska, Slovačka, Češka, Austrija, Italija), jedanaest regija i dvadeset gradova, a nagodinu se planira proširenje projekta i na BiH, Bugarsku, Poljsku…
Slogan “probudi svoju kreativnost – razmišljaj inovativno” zapravo odslikava neograničen potencijal samoizražavanja na prijedlošku slagalice “Doris” Zdravka Živkovića. Kroz rad s tim osnovnim “alatom” održane su kreativne radionice diljem regije, a ova je igra prije pet godina od strane časopisa Games proglašena za najbolju slagalicu na svijetu.
Znanje se isplati
Protekle se subote okupilo sedamdeset najkreativnijih učenika među ukupno 1.200 sudionika, kojima su temeljem odluke međunarodnog žirija podijeljene nagrade tijekom druženja u glavnom gradu pokrajine. Za mnoge je to bio prvi posjet Vojvodini i Novom Sadu, a kreativnost se pretvorila u druženje i prijateljstvo. Potporu mladima, te prekograničnom izražavanju inovativnosti i kreativnosti pružili su i diplomatski predstavnici sudionica.
Potpredsjednik Skupštine Vojvodine Milivoj Vrebalov otvorio je skup ukazavši kako se rad i znanje na duge staze jako isplate. Pored toga, inovativnost mladih je preduvjet da društvo bude bogato, a to su i sloboda mišljenja, sloboda kretanja, sloboda ideja. Stoga je po njegovim riječima potrebna i spremnost da se zaštite inovacije i inovatori – vlasnici budućnosti:
»Nema budućnosti bez znanja o prošlosti. Vi niste samo naša budućnost već i sadašnjost. Sadašnjost je šansa mladih. Pružiti im ruku je zadaća institucija i političara«, rekao je Vrebalov. On je posebno istaknuo i zalaganja te posvećenost nastavnika i profesora u odgoju mladeži.
Pokrajinski tajnik za međunarodnu suradnju i lokalnu samoupravu Branislav Bugarski poručio je mladima kako su oni manjina:
»Vi ste manjina. Vaš glavni cilj je uvući u tu manjinu što više ljudi. Vi ste manjina jer ne samo što znate već i umijete primjeniti vlastitu kreativnost. Vi ćete, premda manjina, biti kreatori dobrog života za većinu. Konkurentnost naših života i budućnost ovise od vaše konkurentnosti i kreativnosti.«
Prema aktualnim projekcijama Europu očekuje pad gospodarskih indeksa. Osim pada obujma društvenog proizvoda, u vremenu ispred nas očekuje nas i pad zastupljenosti u svetskom stanovništvu. Za 30-40 godina možda ni jedno nacionalno gospodarstvo članica EU neće biti među prvih deset na svijetu – zorno su mladima predočili predstavnici pokrajinskih organa.
Ovom svečanom događaju u Skupštini Vojvodine nazočili su i predstavnici diplomatskog kora: veleposlanik Rumunjske Danijel Banu, zamjenik veleposlanika Slovačke Rastislav Kostilník, generalni konzul Hrvatske u Subotici Dragan Đurić, prvi tajnik veleposlanstva Mađarske Varadi Emil te šefica konzularnog odjela veleposlanstva Češke Veronika Senjukova.
Izvan šablona
Tijekom pozdravnog govora, podtajnik za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice, Mato Groznica, koji je u ime Tajništva i zadužen za realiziranje ovog projekta, osvrnuo se na kreativnost kao novu, vanšablonsku dimenziju naobrazbe. Preporučio je mladima da slijede svoje snove, ubijede druge u vlastite kvalitete, njeguju samopouzdanje zarad opće koristi kako bi promijenili razvitak civilizacije te svoj osobni razvitak.
»Napravite svijet boljim, kroz europsku suradnju, nastojanje da se ona širi povezivanjem regiona i progresom kroz partnerstvo. A, budućnost će svakako doći: bili mi spremni na nju ili ne«, rekao je Groznica.
Međunarodni žiri proglasio je Maju Bobić iz Rume pobjednicom ovogodišnjeg natjecanja, drugo mjesto osvojio je rad Predraga Svilankovića iz Stare Pazove, a trećeplasirana je Dorina Kis iz Mađarske. Kako najboljima, tako i drugima nagrađenim, bilo da su u pitanju škole ili pojedinci, Mato Groznica je uručio vrijedne nagrade koje je osigurala Pokrajinska vlada i Tajništvo za obrazovanje, upravu i nacionalne zajednice.
Iz Vinkovaca su u Novi Sad ovom prigodom po prvi put došli natjecatelji Nikola, Krešimir i Ana, predvođeni svojim gimnazijskim vjeroučiteljem Dominikom Kalajdžićem:
»Imali smo natjecanje u školi, sudjelovalo je mnogo učenika. Pozvani smo na susret s ostalim sudionicima. Shvatili smo ovu prigodu kao proslavu kreativnosti i susret, prigodu za uspostavljanje prijateljstva. Radujemo se druženju, posjetit ćemo svi skupa i Petrovaradin, a za Novi Sad smo čuli kako je lijep grad«.
Učenje kroz druženje
Ravnateljica škole za turizam, ugostiteljstvo i trgovinu iz Pule Ljiljana Radoš veli kako su na završnoj manifestaciji bili i lani, došli su sada, a planiraju sudjelovati i nagodinu. Ekonomska i upravna škola iz Osijeka je pak, predvođena ravnateljicom Lidijom Žaper i voditeljicom Dunjom Novak sada sudjelovala po prvi puta:
»Uputio nas je Hrvoje Ambruš iz subotičkog konzulata Republike Hrvatske. Bili smo oduševljeni dešavanjima i jako nam je drago što smo odlučili sudjelovati. Selekcija je išla na taj način da smo isključivo gledali tko želi sudjelovati. Sudjelovati nije teško, potrebna je samo dobra volja. Zadaci ne zahtijevaju specijalan napor, a sudjelovali su najbolji među najboljima« ističe ravnateljica.
Generalni konzul Republike Hrvatske u Subotici Dragan Đurić toplo pozdravlja ovu manifestaciju i njene različite aspekte:
»Ovo je značajna regionalna inicijativa koja doprinosi kreativnosti onih mladih ljudi koji trebaju pomoći regiji i Europi svojim budućim radom. Europa će dočekati bolja vremena, a mladi kreativci će biti iznimno potrebni jer se ona demografski smanjuje. Sve kreativne kapacitete valja razvijati i sačuvati kako bi nam ostao prestižan epitet najbogatije zajednice država svijeta. Većina diplomatskih predstavništava podupire ovaj hvale vrijedan projekt«
Autor prijedloška “Doris” Zdravko Živković još od 2000. godine izmišlja igrice. Počeo je kako bi svojim kćerima uljepšao djetinjstvo i podstaknuo ih na kreativnost:
»Kćeri su mi bile inspiracija za pravljenje igrica. Bile su znatiželjne te sam se bavio time. Naravno, neke su bile zanimljivije od drugih. Pravio sam kockice, nešto poput lego kockica, a one bi ispoljavale svoju maštu, a nakon toga se sve nadalje samo razvijalo. Sada mi je starija kćer upisala fakultet u Austriji. Umjesto ocjena su na upisu tražili test koji je ona zadovoljila. Upis se omogućuje s osvojenih 50 od mogućih 100 bodova, a ona je zabilježila 95 poena, tako da će dobiti i stipendiju uz besplatnu školarinu. To je značaj kreativnosti. Jer, sve se može naučiti, ali nije nužno bubati. Važnije je naučiti kako koristiti znanje. Trošiti energiju na pamćenje činjenica koje se mijenjanju nije pametno. Ako nam trebaju činjenice, imamo internet da ih saznamo. Važnije je razvijati onu kreativnu stranu mozga koja nam omogućuje da se snalazimo u novim situacijama, to je kreativnost!«, kaže otac koji u praksi primjenjuje ovu životnu mudrost.