Континуирани простор за сучељавање мишљења
Kontinuirani prostor za sučeljavanje mišljenja
A véleményszembesítésnek szentelt kontinuális tér
11.12.2014.

Plodna saradnja nacionalnih organizacija

Plodna saradnja nacionalnih organizacija

Plodna saradnja nacionalnih organizacija
Konkretna saradnja nacionalnih zajednica u Subotici je davno prevazišla ravan akademsko-teorijske rasprave o potrebi zajedničkog života, odnosno takozvanog suživota različitih nacija
Rudolf Weiss (Cultura) Opredeljenje većine udruženja nacionalnih zajednica u Subotici da svoj opstanak vide isključivo u tesnoj saradnji sa drugim zajednicama omogućio je veoma plodnu saradnju između nacionalnih organizacija manjinskih zajednica u opštini Subotica. Nacionalne zajednice u Subotici ne žele da žive jedni pored drugih, već zajedno sa drugima. Čelni ljudi mnogih udruženja su saglasni da je upoznavanje drugih, kao i otvorenost ka drugima od presudne važnosti da se razgrade eventuelni negativni stereotipi jednih o drugima. Kao predsednik Nemačkog narodnog saveza ovu bih tvrdnju potkrepio uz pomoć poslednja tri primera saradnje nacionalnih zajednica u Subotici, sa posebnim osvrtom na to gde je u svemu tome nemačka zajednica u Subotici, tj. Nemački narodni savez - organizacija Nemaca u Srbiji sa sedištem u Subotici.
Nemci u Subotici su 2008. godine u sedištu Nemačkog narodnog saveza zajedno sa svojim prijateljima iz prvoosnovane (1989) nevladine organizacije Jevreja u Srbiji, Šalom Tora iz Pančeva, osnovali Forum za dijalog Jevreja i Nemaca u Srbiji. Time je učinjen istorijski korak ka prevladavanju tragične prošlosti. Tom činu su prisustvovali i tadašnji gradonačelnik Subotice sa čelnim ljudima grada. Tim gestom su i Jevreji, i Nemci, i gradski čelnici pokazali da su se visoko uzdigli iznad teorijske ravni o multikulturalizmu i toleranciji. Sa nivoa teorijsko-akademske rasprave pitanje multikulturalizma i tolerancije su oživeli na najbolji mogući način, pokrenuvši u praksi istorijski dijalog ova dva naroda na ovim prostorima.Vest o nastanku Foruma za dijalog Jevreja i Nemaca u Srbiji izuzetno je pozitivno primljena u Nemačkoj, a medijski eho u Republici Srbiji je bio izuzetno pozitivan.
U prostorijama Udruženja Crnogoraca u Subotici su u februaru 2014. godine predstavnici osam nacionalnih zajednica - Crnogorci, Romi, Jevreji, Makedonci, Bošnjaci, Bunjevci, Rusini i Nemci iz Subotice potpisali protokol o saradnji na kulturnom, umetničkom, humanitarnom i sportskom polju. Spremnost na saradnju su tada potvrdili i predstavnici Hrvata, Mađara, i Slovenaca. Osnovana je Asocijacija nacionalnih zajednica Subotice. Dogovoren je i sastav Programskog saveta u koji je uključeno sledećih pet zajednica: crnogorska, bunjevačka, rusinska, bošnjačka i nemačka zajednica koju predstavlja – Nemački narodni savez.
Danas, 2015. godine, ova asocijacija je bogatija jer broji i predstavnike Hrvata i Slovenaca.
Ovaj konkretan korak ka zajedničkom životu je zapažen i van Subotice i već u martu 2014. su reagovali predstavnici Hrvatskog kulturnog centra iz Novog Sada i predstavnici Italijanske zajednice u Srbiji, predlažući Nemačkom narodnom savezu da se osnuje Klub prijatelja Hrvata, Italijana i Nemaca u Srbiji. Nemački narodni savez je oberučke prihvatio pruženu ruku saradnje i u aprilu te godine u sedištu Nemačkog narodnog saveza je osnovan Klub. Skupština Nemačkog narodnog saveza je jednoglasno prihvatila da sedište Kluba bude u Nemačkom narodnom savezu. Bilo je to još jedno priznanje za delovanje ove organizacije Nemaca – pre svega priznanje naše otvorenosti i spremnosti za saradnju sa drugima.
Potpisnici osnivačkog akta ovog udruženja su Nemački narodni savez iz Subotice, Udruženje Italijana Trentini del Serbia iz Inđije i Hrvatski kulturni centar iz Novog Sada.
Nije isključeno da se u budućnosti pridruži još neko udruženje, pošto je Klub otvoren za saradnju sa svim ostalim nacionalnim zajednicama, posebno u sferi kulture, umetnosti i sporta.
Ovaj klub treba da prikaže svo bogatstvo koje Vojvodina i Srbija poseduju, a među koje spadaju i nacionalne manjine.
To je bogatstvo različitosti, bogatstvo kultura, jezika... Namera je da se svo to bogatstvo prikaže konkretnim primerima, zajedničkim nastupima, priredbama, publikacijama koje će govoriti o zajedničkoj prošlosti i o budućnosti. Jedan od važnih ciljeva je da se uključi što više mladih u ove aktivnosti.
Osnivanjem i radom ovih udruženja i asocijacija pokazani su primeri dobre prakse zajedničkog života nacionalnih zajednica u Subotici.

Friedliche Zusammenleben
Das friedliche Zusammenleben von mehreren Nationen in der Stadt Subotica in der Prowinz Woiwodina in Serbien ist nicht nur auf der theoretischen Ebene. Das Zusammenleben ist eine tägliche Praxis. Es gibt ja dafür ganz konkrete Beispiele:
Im Februar 2014 wurde die „Allianz der Vereine der nationalen Gemeinschaften in Subotica“ gegründet. Der Deutsche Volksverband ist eines der Gründungsmitgliederder Allianz. Das Protokoll über die Gründung haben folgende Volksgruppenunterzeichnet: Kroaten, Magyaren, Romas, Ruthenen, Juden, Makedonier, Bosniaken, Montenegriner, Bunjewatzen und die Deutschen.
Im April 2014 wurde in Subotica der Freundschaftsverein der Deutschen, Kroaten und Italiener in Serbien gegründet. Hauptsitz des Vereins ist das Deutsche Haus in Subotica.